Aktualní světový čas


Londýn
GMT

Česká Republika
GMT+1

New York
GMT-4

Letní/zimní čas

Platnost letního časuLetní čas začíná vždy poslední neděli v březnu, kdy se v 01:59:59 posunou hodiny na na 03:00:00 (tedy o hodinu dopředu).
Letní čas končí poslední neděli v říjnu, kdy se z 02:59:59 hodiny posunou na 02:00:00 (tedy o hodinu zpět).

Kde letní čas platí
Letní čas platí pouze v zemích mírného pásma (v Evropě se nepoužívá jen na Islandu, části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky).

Mapa znázorňuje, kde platí a neplatí letní čas Zdroj: Wikipedia

Význam
Důvodem zavední letního (umělého) času byly především energetické úspory (ta je ovšem diskutabilní).

Historie
Princip podobný letnímu času se asi poprvé objevil roku 1784 v dopise Benjamina Franklina. Letní čas byl poprvé zaveden za první světové války v roce 1916 (jako první ho zavedlo Švédsko a to 14. dubna 1916).

Zimní čas
Jako protikladem letního času bývá často chybně označován zimní čas. Zimní čas je ovšem světovým unikátem, který byl v Česku zaveden v období od 1. prosince 1946 do 23. února 1947. Platil zde o hodinu menší čas než středoevropský čas. Zimní čas se nepoužívá. Čas platící u nás v zimní období je středoevropský čas (pravý).

Časová pásma

Časová pásma Časové pásmo je část Země, která používá stejný standardní čas. Pásma se přibližně rozkládají podél poledníků.

Čas je vypočítáván podle nultého poledníku, kde platí tzv. UTC. Nultý poledník prochází Královskou observatoří v Greenwichi (Londýn, Anglie). Z toho důvodu je někdy nazýván jako Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time).

K ostatním pásmům se potom od nultého poledníku buď přičítá určitý počet hodin přičítá nebo na západ odečítá. Např. středoevropský čas (SEČ), který platí i v Česku, je označen jako UTC+1, protože je vzhledem k UTC (nultému poledníku) posunut o hodinu napřed (na východ).

Hranice jednotlivých časových pásem je vytvořena podle států (jen pár velkých států má ne svém území několik časových pásem).

Světový čas

Eniwetok (GMT-12) Řím (GMT +1)
Samoa (GMT-11) Palestina (GMT +2)
Hawaii (GMT-10) Moskva (GMT +3)
Aljaška (GMT-9) Baku (GMT +4)
Pacifik(GMT-8) New Delhi (GMT +5)
Mountain Time (GMT-7) Dhakar (GMT +6)
Central Time (GMT-6) Bangkok (GMT +7)
Eastern Time (GMT-5) Hong Kong (GMT +8)
Brazílie (GMT-3) Tokyo (GMT +9)
Mid-Atlantik (GMT-2) Sydney (GMT +10)
Azory (GMT-1) Magadan (GMT +11)
Wellington (GMT +12)
Sales of jewelry - Europe. Predaj šperkov Slovensko

Nákupní košík Celkem: 0,- Kč